fbpx

EST
ENG

Screenshot 2023-08-09 at 00.06.06

Meie elu, kui trauma reaktsioon

Minu viimane blogipostitus  sai väga palju tähelepanu. Seda on lugenud juba pea 2000 inimest.  Oli palju neid, kes tundsid ka endas ära sarnase kogemuse tunnuseid. Kellel on mälestused ja kellel on sümptomid ja emotsioonid. Aga tõepoolest, see pole ainult minu lugu, vaid ka ilmselt veel väga paljude meeste ja naiste lugu. Täna tahaksin ma kirjutada pikemalt sellest, kuidas sellised sündmused jäävad mõjutama kogu meie eluteed, meie valikuid ja loovad meile mõtteid, emotsioone ja tegusid.

See pilt, mille ma panin tänase loo juurde, on pilt kahest erinevast ajust. Üks neist on 3 aastase lapse aju, kes on kasvanud nö. normaalsetes tingimustes ja teine 3 aastane laps on kogenud tugevat mingi tasandi väärkohtlemist. Olles saanud kas füüsilise ja/või vaimse väärkohtelmise osaliseks lapsena, elame me oma elu poolikult. Kui sa vaatad neid kahte aju, siis erinevus on märkimisväärne. Ühes ajus on avarus ja kergus, teises raskus ja kokkutõmbumine. Hirmu tasand on selles ajus nii selgelt nähtav, sest täpselt seda hirm meiega teebki, paneb meid kerra tõmbuma ja kookonisse minema. Me teeme ennast väiksemaks, kui me oleme ja elame oma elu selliselt tihti kuni lõpuni. Meie läbielatud kogemused aga tõmbavad meie reaalsusesse ligi samasuguseid kogemusi, nagu on see seisund, milles me elame. Inimesed ja olukorrad meie ümber, panevad meid pidevalt kogema seda sama hirmus elamise seisundit. Me tunneme tihti, et me oleme valed, me ei ole piisavad, me ei ole väärtuslikud ja me ei ole ilusad.

Meie aju kahe poolkera vahel on üks väga tähtis osa, mida kutsutakse ladina keeles corpus callosum. See on sild, mis ühendab meie kahte ajupoolkera. Sellest sillast olulisusest sain ma aru juba palju aastaid tagasi. See sild määrab ära selle, kuidas inimene toimib ja kas tunneb ennast tervikuna. See väike sillake on aga suure rünnaku all paljudest eri suundadest. Koolis õpetatakse meile, et me oleme kas parema või vasaku ajupoolkere inimesed. Ning see, kuidas meie haridussüsteem meile teadmiseid sisse programmeerib, lõhub samuti seda silda. Aga inimesel, kes kogenud traumat ja kelle keha toodab pidevalt suurtes kogustes stressihormooni nimega kortisool, on see ühendus samuti lõhutud. Selle tulemusena on osadel  olemas mälestused sellest, mis juhtus aga pole sellega seonduvaid emotsioone. Ja teistel on olemas emotsioonid, ehk niinimetatud päästikud, kuid pole kättesaadaval juhtunud traumade mälestusi. Nii võib üks inimene rääkida täiesti tuimalt sellest, kuidas vanemad teda lapsena peksid, ilma igasuguse emotsioonita ja öelda, et see oli nii tavaline ja, et kõigil oli kodus nii. Ja teine kulgeb läbi elu nii, et ta ei suuda ohjeldada emotsioone enda sees: viha, kurbust, raevu aga ta ei tea, miks need on tema vankumatud kaaslased.

Tegelikult on väga oluline hakata taastama seda ühendust. Meil on vaja ligisaada nii oma emotsioonidele, kui ka oma mälestustele selleks, et seda traumat tervendada. Meil on õigus tunda kurbust, raevu ja viha selle suhtes, et meiega nii käituti. Ja meil on õigus mäletada seda, mis meiega juhtus, sest muidu ei saa me seda ju hakata tervendama. Vajame mälestusi, et need kogemused endast läbi lasta, seljataha jätta, andestada ja edasi liikuda. Ning samuti teadvustada, et miks me kogeme kõike seda, mida me hetkel kogeme. Ka meie haigused on seotud nende traumdega. Kortisooli pidev toomine kehas viib näiteks ühel hetkel autoimmuunhaigusteni. Või pidev sümpaatilise närvisüsteemi aktivatsioon (võitle ja põgene), kurnab meie keha täielikult seni, kuni me kas langeme depressiooni või kukume kokku ja ei ole enam näiteks mitu aastat töövõimelised, sest meie keha samuti toodab kogu aeg adrenaliini ja kortisooli.

Meie ühiskonnas räägitakse liiga vähe traumast ja selle mõjust meie eludele. Liiga vähe räägitakse sellest, et meie alateadvus peidab tihti meie kõige suuremad traumad selleks, et meid kaitsta. Me elame oma elu tugeva ärevusega, mõistmata, kust see tuleb ja seda, et see on üks märguanne sellest, et midagi on paigast ära. Me haarame alkoholi, uimastite, seksi ja toidu järele, et endas vältida seda valu ja ärevust. Meie elu on juhitud programmidest, mis on kogunenud meie alateadvusesse ja seega on kogu meie elu reaktsioon sellele, mis lapsepõlves või ka hilisemas elus kogetud. Meie alateadvus skaneerib nüüd pidevalt, et kas kuskil on oht, et samad kogemused ei saaks enam korduda. Meie teadlik meel ei ole väga palju juhipuldis.

Kas sa teadsid, et meie alateadvus töötleb läbi 40 miljonit biti ühes sekundis. Ükski arvuti ei suuda sellele isegi mitte ligilähedale saada. Ja nii skaneerib meie alateadvus kogu aeg meie ümbrust. Kui tema jaoks on kasvõi väike märk sarnasest ohust, mida ta on enne saanud kogeda, toimub meis automaat reaktsioon.

Kas sa tead, miks sa alustad asju ja ei suuda lõpule viia – trauma reaktsioon. Kas sa tead, miks sa oled lohakas või hoopis piinlikult korda loov – trauma reaktsioon. Kas sa tead, miks sa oled pidevalt frustreeritud ja vihane – trauma reaktsioon. Kas sa tead, miks sa ebaõnnestud pidevalt paarisuhetes – trauma reaktsioon. Kas sa tead, miks sa oled sõltuvuses draamast – traumareaktsioon. See nimekiri on lõputu. Ma võiks siia lehekülgede viisi panna asju kirja, mis kõik on traumareakstoonid meie elus.

Ja mis kõige olulisem, me kanname oma traumasid edasi oma lastele. Oma armastele, kaitsetutele ja imelistele lastele, kes ennekõike vajavad meie hoolt ja armastust ning toetust. Nad kindlasti ei vaja meie kriitikat ja emotsionaalset-ja füüsiliselt vägivaldset vanemat või hoopis eemale hoidvat, ükskõikset vanemat. Nad vajavad lähedust, tähelepanu ja hoitust.

Kas sina oled märganud enda traumasid, kas sa arvad ka ehk, et see kõik, mis sa lapsena kogesid oli normaalne, sest kõigil oli selline elu? Vähemalt nii ütlevad paljud minu kliendid. Aga tegelikkuses on asi normaalusest väga kaugel. Kurjus külvab kurjust ja enne, kui meie sellele lõppu ei tee, jääb see saaga igavesti kestma.

Armastusega,

Katrin

Kui Sul on soov endaga sügavamalt tööd teha, siis suve lõpus on mul  algamas uus koolitus:

Teadliku Seksuaalsuse Terapeudi Koolitus, mille kohta saad rohkem lugeda siit:

Teadliku Seksuaalsuse Terapeudi Koolitus

Lisaks on mul hiljuti ilmunud esimene eestikeelne juhendatud meditatsioonidega äp: PuhasValgus Meditatsioonid. Meditatsioonide kirjeldused leiad minu kodulehelt:

https://katrinlucas.com/puhasvalgus-app/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga